Święto Zmarłych – wyjątkowy dzień także dla środowiska

Wielkimi krokami zbliża się Święto Zmarłych – bardzo ważny dla Polaków okres pamięci o swoich bliskich. Wraz ze świętem w parze idzie porządkowanie grobów ze starych wiązanek oraz zniczy, w związku z czym znacząco wzrośnie ilość produkowanych różnego rodzaju odpadów, które dla zarządców cmentarzy są nie lada problemem.

Jakie odpady produkujemy?

Głównymi odpadami jakie wytwarzamy są znicze (plastikowe, ceramiczne, elektryczne), wiązanki, stroiki, kwiaty świeże i sztuczne, jak również środki czystości oraz czyścidła. Są to często odpady należące do frakcji zmieszanej, nie nadające się do dalszego zagospodarowania. Wyjątkami są jedynie plastikowe znicze bez zawartości zanieczyszczeń frakcjami palnymi, niezabrudzone szkło oraz opakowania.

Kupujmy z głową!

Teraz warto zastanowić się nad tegorocznymi zakupami ozdób na groby bliskich. Może zamiast kupować kolejne szklane znicze wykorzystajmy posiadane osłony dokupując jedynie wkłady. Dobrym rozwiązaniem są również stroiki z żywych roślin oraz chryzantemy, których odmiany zachwycają dużą gamą odmian i kolorów. Ich dalsze zagospodarowanie jest o wiele łatwiejsze, ponieważ można poddać je kompostowaniu lub wykorzystać jako sadzonkę w przyszłym roku.

 

Pamiętajmy, że sztuczne kwiaty i wiązanki, które posiadają wiele dodatkowych elementów takich jak drut, styropian, pianka lub tekstylne wstążki, nie nadają się do dalszego recyklingu w związku z czym przez bardzo długie lata swoje miejsce znajdują na składowisku odpadów!

Idąc krok dalej, z punktu widzenia ekologii, rozsądnym rozwiązaniem są elektryczne znicze. Ich atutem jest fakt, iż cieszą się dużą trwałością, ponieważ jest to prosty sprzęt AGD, gdzie wymieniając baterie możemy używać go przez długie miesiące. Kolejnym argumentem jest ograniczenie dymu unoszącego się wieczorami nad cmentarzami.

Po zużyciu należy wyrzucić je do specjalnego pojemnika na znicze elektryczne albo oddać do sklepu z elektroniką.

Rozsądny recykling

W wielu miastach np. Zamość w tym roku możemy spotkać się z nowym trendem jakim jest powstanie punktu na szklane znicze, dzięki czemu zmniejsza się ilość wytworzonych odpadów. Warunkiem, aby znicze uzyskały nowe życie i dalej mogły zdobić grób bliskiej osoby, jest to aby były one kompletne, czyste i niezniszczone.

 

A co gdy szklany znicz nie nadaje się do dalszego użytku?

W takim przypadku niezabrudzone opakowanie szklane (również stłuczony znicz, bez zawartości) wrzucamy do zielonego pojemnika, natomiast plastikową obudowę z resztkami knota i wosku zawsze wrzucamy do odpadów zmieszanych.

Ważne!

Zadbajmy wspólnie o pamięć tych, których już nie ma oraz o przyszłość tych, którzy się jeszcze nie narodzili!