Podsumowanie akcji „Sprzątanie Gminy z ZZOK-iem”

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to jedno najbardziej znanych świąt poświęconych  promowaniu postaw proekologicznych w społeczeństwie. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, jednocześnie zachęcając do celebrowania tego święta, Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zorganizował akcję „Sprzątanie Gminy z ZZOK-iem”, która była skierowana do mieszkańców gmin zrzeszonych w Celowym Związku Gmin PROEKOB z siedzibą w Bełżycach.

Akcja miała na celu uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest środowisko w którym żyjemy i dla czego warto iść trendem prawidłowej segregacji odpadów. Oprócz tego inicjatywą było zachęcenie do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury, przy okazji dbając o przyrodę która nas otacza.

Odzew i zainteresowanie na wydarzenie związane z sprzątaniem swojej małej społeczności okazał się bardzo duży. Przyłączyli się do nas uczniowie szkół i przedszkoli, sołectwa, ochotnicze straże pożarne, a także indywidualne osoby, które chciały pomóc w porządkowaniu swojej okolicy.
Nie zabrakło także pomocy ze strony pracowników gmin, którzy z chęcią zaangażowali się w organizację grup zajmujących się sprzątaniem  wyznaczonego terenu.

Głównym celem było uprzątnięcie „dzikich wysypisk” znajdujących się w lasach, łąkach czy przydrożnych rowach. Wszyscy ochotnicy dostali od organizatora odpowiednie akcesoria do porządkowania: worki, rękawice oraz kamizelki odblaskowe. Worki z odpadami zostały zebrane przez pracowników komunalnych, po czym przywiezione do Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Łączna ilość zebranych odpadów wyniosła 43,520  ton – niestety nie jest to dobry wynik, ponieważ świadomość ludzi, którzy podrzucają odpady jest nadal bardzo mało proekologiczna.

Po zakończonej akcji ochotnicy mogli odpocząć w dobrym towarzystwie przy ognisku, dzieląc się przemyśleniami na temat przeprowadzonych działań. Dla nikogo nie zabrakło także smakowicie upieczonej kiełbaski.

Mamy nadzieję, że akcja „Sprzątanie Gminy z ZZOKi-em” przyniosła mieszkańcom dużo zadowolenia z siebie oraz dodała odwagi aby z ochotą przyłączyć się do nas
w przyszłym roku i kolejnych latach, zachęcając jednocześnie do udziału swoich przyjaciół i bliskich.