Zbiórka odpadów w czasie pandemii

Zbiórka odpadów w czasie pandemii. O czym trzeba pamiętać?

Odpady produkujemy codziennie, nawet podczas kwarantanny. Większość z nas jest w stanie zgromadzić pewną ilość zakupionych produktów w domu, ale prędzej czy później czeka nas wyjście       w celu wyniesienia śmieci. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach by chronić siebie, ale i pracowników odbierających odpady.

Kwarantanna oznacza zachowanie szczególnej ostrożności, ma nas i osoby postronne uchronić od zakażenia lub zweryfikować, czy do niego doszło. Zapominamy niestety, że to co opuszcza nasz dom mimo zakazu to właśnie odpady. A przecież zgodnie z oficjalnie podaną informacją przez (WHO), wirus może przetrwać na przedmiotach nawet kilka – kilkanaście dni. Główny Inspektor Sanitarny wydał opinię, że odpady z miejsc kwarantanny (jako, że sama kwarantanna dotyczy osób       z zasady niezarażonych a podejrzanych zakażeniem) mają być traktowane jak odpady komunalne a to oznacza że Gmina ma obowiązek odebrać te odpady od Państwa z posesji a więc:

Jeśli jesteś przeziębiony – PAMIĘTAJ, by wyrzucane odpady szczelnie zamykać, a zużyte produkty takie jak chusteczki, rękawiczki czy maseczki zapakować do foliowej torebki i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przekazania wirusa kierowcom śmieciarek i ładowaczom.
Jeśli parkujesz – PAMIĘTAJ nie rób tego w każdym dowolnym miejscu: tuż przed drzwiami do altan śmieciowych, na skrętach, z dwóch stron na wąskich uliczkach. Zapewnij swobodne wyprowadzanie pojemników z odpadami do śmieciarki. 26 – tonowy pojazd, szeroki na 3 metry i długi nawet na 9 metrów musi mieć odpowiednie warunki do wjazdu i odbioru. Pozbywając się odpadów – oddalamy zagrożenie.

Zadbajmy o siebie razem.